Statement MoJ

Statement

Miliony masek, kombinezonów ochronnych i środków dezynfekujących z więziennych warsztatów przemysłowych

02.04.2020

Największe więzienne warsztaty przemysłowe zatrudniają ok. 200 więźniów do szycia masek i odzieży ochronnej. Planowane jest rozszerzenie ich działalności o produkcję środków dezynfekujących. Ponadto w 24 zakładach penitencjarnych w porozumieniu ze społecznością lokalną więźniowie szyją maski dla szpitali, placówek medycznych, samorządów, fundacji i stowarzyszeń. Po planowanym rozszerzeniu tej działalności będą mogli produkować prawie 800 tys. Miesięcznie. Produkcję sprzętu ochronnego uruchomiono na zlecenie Zbigniewa Ziobro, Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

W zakładach przemysłowych więziennych: IGB Mazovia, PP RAKON, PPO Sieradz i PPW Agot więźniowie szyją obecnie około 20 000 masek dziennie. Od poniedziałku Więzienie w Wołowie ma rozpocząć produkcję środków dezynfekujących. Plan zakłada produkcję 80 000 litrów środków dezynfekujących miesięcznie.

Państwowe Przedsiębiorstwo Odzieżowe Sieradz, zatrudniające ponad 90 skazanych z Więzienia w Sieradzu, oprócz masek ochronnych, produkuje około 350 kombinezonów i 1200 fartuchów dziennie. Kombinezony i fartuchy są szyte dla firmy dostarczającej profesjonalny sprzęt medyczny do szpitali i zakładów opieki zdrowotnej.

Maski są również szyte w ramach zajęć rehabilitacyjnych, terapii zajęciowej lub zajęć prywatnych. Materiały są dostarczane przez różne instytucje, które chcą zaangażować się w działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W ciągu jednego dnia więźniowie produkują ponad 5000 masek i około 30 tysięcy tygodniowo. W tej chwili największa liczba masek produkowana jest w Więzieniu nr. 1 w Grudziądzu, w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim oraz w Więzieniu nr. 2 w Strzelce Opolskie.

Maski ochronne produkowane przez więźniów i inne środki przekazywane są do Ministerstwa Sprawiedliwości, sądów, prokuratur, instytucji penitencjarnych, a także szpitali, placówek medycznych i fundacji.

Źródło:
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości